Day 1
 09.00 – 09.30  Registration, Coffee-break
 09.30 – 10.45

Openning Session

Muhammetkaly Abylgaziev, First Vice Prime Minister of the Kyrgyz Republic

Avanessov Alexander, UN Resident Coordinator / UNDP Resident Representative in the Kyrgyz Republic.

Raul Echeberría, the ISOC, Vice-President

Sergey Kapinos, Ambassador, Head of the OSCE Centre in Bishkek

 10.45 – 12.30

Plenary session: Future of the Internet: national and global approaches

Moderator: Ernis Mamyrkanov, Deputy Minister of Transport and Communications of the Kyrgyz Republic

Speakers:

Mikhail Yakushev, ICANN’s, Vice-President, Eastern Europe, Russia and Central Asia. Download

Nuridin Mukhitdinov, Director General of the RCC Executive Committee. Download

Rafal Rohozinski, Senior Fellow, International Institute for Strategic Studies (UK) and principle, Secdev Group (Canada)

Raul Echeberría, Vice President, ISOC

12.30 – 14.00 Lunch
14.00 – 15.30 Roundtables

The DNS-industry in Central Asia

Moderator: Shavkat Sabirov, President of the Internet Association of Kazakhstan

Speakers:

Ernis Mamyrkanov, Deputy Minister of Transport and Communications of the Kyrgyz Republic (Kyrgyzstan)

Nurlan Isin, President of Kazakhstan Association of IT companies (Kazakhstan)

Andrei Kolesnikov, expert, RIPN (Russia)

Kargapolov Yuri, a member of the Coordinating Council of the Association of enterprises “Ukrainian network information center”. (Ukraine)

Grigory Sagiyan, Vice-President of the ISOC-Armenia (Armenia)

Povalishev Sergey, Executive Director HOSTER.BY (Belarus)

Infrastructure and access technologies

Moderator: Abaskanov Nurbek, Executive Director of the Association of operators

Speakers:

Abaskanov Nurbek, Executive Director of the Association of Communication Operators ( Kyrgyzstan).Download

Taalai Baiterekov, director of the Government e-Government Centre (Kyrgyzstan)

Dmitry Burkov, Board Member, RIPE NCC. Download

Janko Dmitry, Senior Software Engineer Kyrgyztelecom (Kyrgyzstan). Download

Maarit Palovirta, the ISOC, Manager European region. Download

Ucha Seturi, Executive Director, Small and Medium Telecom Operator’s Association, (Georgia). Download

15.30 – 16.00 Coffee-break
16.00 – 17.30

Plenary session: Bridging the digital divide, and Internet innovation in Central Asia

Moderator: Asomiddin Atoyev, TARENA

Speakers:

Chynara Suyunbaeva, ICT Coordinator for Development / e-governance, UNDP. Download

Kosymov Rustam, Director PF Internet (Tajikistan). Download

Chobanyan Hayk, deputy director of the Union of IT companies (Armenia). Download

Day 2
09.30 – 11.00  

Plenary session: The balance between freedom and security of the Internet in Central Asia

Moderator: Tattu Mambetalieva Director, CIIP, Kyrgyzstan

Speakers:

Madeline Carr, professor of international relations (Cardiff University)

Elena Cherniavska, senior OSCE adviser on Freedom of the media

Sarkis Darbinyan, “RosKomSvoboda” (Russia)

Nikolai Dmitrik, expert, Digital.Report. Download

Kozlyuk Alex, expert, Human Constanta (Belarus). Download

11.00-11.30 Coffee-break
11.30 – 13.00 Roundtables

National cybersecurity strategies

Moderator: Rafal Rohozinski Director SecDev Group

Speakers:

Nezhurbida Sergey, Deputy Director of the Department of State Special Communications Service of Ukraine (Ukraine). Download

Shincariuc Paul, head of policy management in the field of information technology, Ministry of information technology and communication (Moldova). Download

Roman Kononov, Director of Center of Information Security (Kyrgyzstan)

Olzhas Satiev, Director of the Analysis Center and investigation of cyber attacks (Kazakhstan). Download

Vladimer Svanadze, Chairman of the Board “Internet Development Initiative” (Georgia)

Sergey Povalishev, executive Director HOSTER.BY (Belarus). Download

Shavkat Sabirov, President of the Internet Association of Kazakhstan

Economic growth through the development of the Internet

Moderator: Juliana Zinina, Director, Russia and Emerging markets, Microsoft.

Speakers:

Sabyrov Maksat, executive director of the Association of Software Services (Kyrgyzstan)

Iboduglu Gubad, Open Government Partnership (Azerbaijan)

Muhammadi Ibodulloev, Director of PF “CIPI” (Tajikistan)

 

13.00 – 14.30  Lunch
14.30 – 16.00 Roundtables

Critical Infrastructure Protection

Moderator: Alexander Donos, ProDataLex

Speakers:

Vyacheslav Soltan, Head Inf.Tehnology and investigation of crimes in the field of informatics General procurator of Moldova (Moldova),

Valeriy Zubanov, commercial director, “Kaspersky Lab” regional office in Central Asia and Mongolia

Korneyko Alexander, president, “Ukrainian Academy of cybersecurity” (Ukraine)

Uliana Zinina, director, Microsoft Russia and Emerging Markets

Talgat Nurlybaev, President of ISOC Kazakhstan Chapter (Kazakhstan)

Kolesnikov Andrey, expert RIPN (Russian)

Martirosyan Samvel, Internet governance Board member (Armenia)

Role of the State Internet Regulation

Moderator: Sarkis Darbinyan, “RosKomSvoboda”

Speakers:

Gregory Saghyan, Vice-President of the ISOC-Armenia (Armenia). Download

Diana Okremova, NGO Director “Legal media center”. Download

Asomiddin Atoyev, Tajik Academic Research and Educational Networking Association (Tajikistan ). Download

Inga Sikorskaya, Director of the School of peacemaking and media technology in Central Asia (Kyrgyzstan). Download

16.00 – 16.30 Closing remarks

 

Organizers


General partner:


Partners:



Sponsor:



General Information Partner:


Information Partners: